1.5KE36CA-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.552
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 381
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 668
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
49.9V Clamp 30.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE36CA-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE36CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE36CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE36CA-E3/54
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE36CA-E3/54 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V