1.5KE39CA
DigiKey Part Number
497-11381-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11381-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39CA
Description
TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
69.7V Clamp 143A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE39CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1200pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.7V