5KP28CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 551
In Stock: 992
YAGEO
In Stock: 600
50V Clamp 100A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP28CE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP28CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP28CE3/TR13
Description
TVS DIODE 28VWM 50VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V