NR4018T150M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 3.500
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Datasheet
In Stock: 339
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 189
Similar
Pulse Electronics
Bourns Inc.
15 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 300mOhm Max Nonstandard
NR4018T150M
DigiKey Part Number
587-NR4018T150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NR4018T150MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NR4018T150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR4018T150M
Description
FIXED IND 15UH 650MA 300 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NR4018T150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
940mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
19MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)