SRN4018-150M
DigiKey Part Number
SRN4018-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4018-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4018-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018-150M
Description
FIXED IND 15UH 1A 264 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 264mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4018-150M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
264mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A