BWVS00404018150T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00404018150T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00404018150T00
Description
FIXED IND 15UH 900MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 900 mA 250mOhm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA