UVZ2G220MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 665
In Stock: 400
In Stock: 747
Parametric Equivalent
In Stock: 503
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
UVZ & UHV Series
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UVZ2G220MHD
DigiKey Part Number
493-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2G220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ2G220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
264 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C