UPJ2G220MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 999
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 665
Datasheet
Similar
In Stock: 400
In Stock: 747
In Stock: 0
Direct
KEMET
In Stock: 6.923
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ2G220MHD
DigiKey Part Number
493-5574-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ2G220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ2G220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
208 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C