URZ2G220MHD
DigiKey Part Number
493-15963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URZ2G220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
URZ2G220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
320 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C