UAQ2G220MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 396
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 16.053
Datasheet
In Stock: 747
Similar
In Stock: 665
Similar
In Stock: 400
In Stock: 0
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Chemi-Con
Chemi-Con
KEMET
In Stock: 90
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UAQ2G220MHD
DigiKey Part Number
UAQ2G220MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAQ2G220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UAQ2G220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
232 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C