UCY2H220MHD6
DigiKey Part Number
493-6842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2H220MHD6
Description
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2H220MHD6 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C