DPG30C200PC-TRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 40
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2.023
onsemi
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 699
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
DPG30C200PC-TRL
DigiKey Part Number
DPG30C200PC-TRL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG30C200PC-TRL
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO-263AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A