STTH2002CG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2.023
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STTH2002CG
DigiKey Part Number
497-3546-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH2002CG
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STTH2002CG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
27 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 10 A