SBR10200CTB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 780
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2.023
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
TO-263AB
SBR10200CTB
DigiKey Part Number
SBR10200CTBDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10200CTB
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 5A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
20 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Super Barrier
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A