DPG30C200PC-TUB
DigiKey Part Number
238-DPG30C200PC-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG30C200PC-TUB
Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 15 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A