Y14880R00500F9R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | Y14880R00500F9R |
Description | RES 0.005 OHM 1% 3W 3637 |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | Y14880R00500F9R Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Current Sense, Moisture Resistant |
Series | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Part Status Active | Package / Case Nonstandard |
Resistance | Size / Dimension 0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) |