Y14880R00500D9W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
5 mOhms ±0.5% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Y14880R00500D9W
DigiKey Part Number
Y14880R00500D9W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14880R00500D9W
Description
RES 0.005 OHM 0.5% 3W 3637
Detailed Description
EDA/CAD Models
Y14880R00500D9W Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Tray
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Package / Case
Nonstandard
Resistance
Size / Dimension
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)