Y14880R00500D5W
DigiKey Part Number
804-1141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14880R00500D5W
Description
RES 0.005 OHM 0.5% 3W 3637
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±0.5% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y14880R00500D5W Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tray
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)