293D687X96R3E2TE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 607
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
680 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm @ 100kHz
293D687X96R3E2TE3
DigiKey Part Number
718-293D687X96R3E2TE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-293D687X96R3E2TE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-293D687X96R3E2TE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D687X96R3E2TE3
Description
293D687X96R3E2TE3
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V