JMGSCD-12MW is available for purchase but is not normally stocked.
New Product
Image for JMGSCD-12MW is not available
JMGSCD-12MW
DigiKey Part Number
1111-JMGSCD-12MW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGSCD-12MW
Description
JMGSCD-12MW = M39016/42-051M
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Category
Features
Diode
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.64 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Current
15 mA
Qualification
MIL-R-39016/42
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
800 Ohms