JMGSCD-12P is available for purchase but is not normally stocked.
JMGSCD-12P
DigiKey Part Number
JMGSCD-12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGSCD-12P
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.64 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
800 Ohms