JMGSCD-12M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
TE Connectivity
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
JMGSCD-12M
DigiKey Part Number
JMGSCD-12M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGSCD-12M
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
7 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.64 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
7.5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Grade
Military
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/42
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
800 Ohms