MBASE21GBB5106MTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 844
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 2.900
Datasheet
In Stock: 0
KEMET
KEMET
Murata Electronics
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
MBASE21GBB5106MTNA01
DigiKey Part Number
587-MBASE21GBB5106MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBASE21GBB5106MTNA01
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBASE21GBB5106MTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)