HK160810NK-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 50.138
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
10 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 260mOhm Max 0603 (1608 Metric)
HK160810NK-T
DigiKey Part Number
HK160810NK-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HK160810NK-T
Description
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HK160810NK-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)