MCL1608V2-100-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V2-100-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V2-100-R
Description
FIXED IND 10NH 300MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 400mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)