PMEG2005EL,315 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG2005EL,315 |
Description | DIODE SCHOTTK 20V 500MA DFN10062 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 500mA Surface Mount DFN1006-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG2005EL,315 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 10 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 30pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 500mA | Supplier Device Package DFN1006-2 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 500 mA | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |