SBR05U20LPS-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Panjit International Inc.
Diode 20 V 500mA Surface Mount X2-DFN1006-2
SBR05U20LPS-7
DigiKey Part Number
SBR05U20LPSDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR05U20LPSDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR05U20LPSDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR05U20LPS-7
Description
DIODE SBR 20V 500MA X2DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SBR05U20LPS-7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 500 mA
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 20 V