SBR07U20LPS-7
DigiKey Part Number
SBR07U20LPSDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR07U20LPSDICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR07U20LPSDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR07U20LPS-7
Description
DIODE SBR 20V 700MA X2DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 700mA Surface Mount X2-DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 700 mA
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
X2-DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
700mA