LOF350-20B15 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 8
Datasheet
Similar
FORTEC Power GmbH
In Stock: 281
Datasheet
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 184
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 24
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Mornsun 120-350W AC-DC Converter LOF Series
LOF350-20B15
DigiKey Part Number
2725-LOF350-20B15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOF350-20B15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 180W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
12 A