RPS-300-15
DigiKey Part Number
1866-4045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-300-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
13.33 A