30KPA28CA
DigiKey Part Number
30KPA28CATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA28CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 50VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50V Clamp 606A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
606A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V