ESG476M250AL4EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 340
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG476M250AL4EA
DigiKey Part Number
399-ESG476M250AL4EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG476M250AL4EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG476M250AL4EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
432 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C