B43888J2476M000
DigiKey Part Number
495-B43888J2476M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43888J2476M000
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43888J2476M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C