FX20-120S-0.5SV10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 291
Datasheet
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-120S-0.5SV10
DigiKey Part Number
H12040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-120S-0.5SV10
Description
CONN RCPT 120POS SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-120S-0.5SV10 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mounting Type
Surface Mount
Active
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.720" (18.30mm)