FX20-120P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H12042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-120P-0.5SV20
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX20-120P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.717" (18.21mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)