F10-10212045R
DigiKey Part Number
952-F10-10212045RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-F10-10212045RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-F10-10212045RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F10-10212045R
Description
0.5MM F 120 WAY SGL (18.40MM)
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts, Floating Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F10-10212045R Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts, Floating
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions
120
Mated Stacking Heights
29.9mm