FX20-120S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-120S-0.5SH
Description
CONN RCPT 120POS R/A SMD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FX20-120S-0.5SH Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board
0.281" (7.15mm)