DAV11W1P043A00LF
DigiKey Part Number
DAV11W1P043A00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV11W1P043A00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal and Power (Not Included)
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C