DA11W1S043A00LF
DigiKey Part Number
DA11W1S043A00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA11W1S043A00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS SOLDER CUP
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C