DA11W1S700G30LF
DigiKey Part Number
DA11W1S700G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA11W1S700G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA11W1S700G30LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C