DAV11W1P743M00LF
DigiKey Part Number
DAV11W1P743M00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV11W1P743M00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C