VER05US120-JA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 1.465
Datasheet
12V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
VER05US120-JA
DigiKey Part Number
1470-2781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VER05US120-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
2.16" L x 1.45" W x 1.69" H (54.9mm x 37.0mm x 42.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.28 lb (127.01 g)
Power (Watts)
5 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)