VFR05US120-JA
DigiKey Part Number
1470-VFR05US120-JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFR05US120-JA
Description
5W AC-DC WALL ADAPTERS WITH US,
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 5 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
5 W
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.16" L x 1.45" W x 1.69" H (54.9mm x 37.0mm x 42.9mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
AU/NZ, CB, CCC, CE, EN, UKCA, UL
Current - Output (Max)
420mA