EML30US05-S
DigiKey Part Number
1470-2719-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EML30US05-S
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EML30US05-S Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
75%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6 A