MPM-30-5ST | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-3471-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPM-30-5ST |
Description | AC/DC CONVERTER 5V 30W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 80 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Household Appliances, Medical |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Box | Efficiency 86.5% |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Type Enclosed | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 3.58" L x 1.55" W x 1.12" H (90.9mm x 39.4mm x 28.4mm) |
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC | Approval Agency CB, CE, cURus, TUV |
Voltage - Output 1 5V | Minimum Load Required No |
Current - Output 1 6 A | Base Product Number |