RTE24024
DigiKey Part Number
5831-RTE24024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024
Description
POWER/SIGNAL RELAY, 2 FORM C, DP
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cCSAus, CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms