RT424024
RT424024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT424024
DigiKey Part Number
PB969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424024
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT424024 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
3200VA
Relay Type
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms