0201S224K6R3CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 51.949
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric)
0201S224K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-0201S224K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201S224K6R3CT
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201S224K6R3CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)