SMCJ7.5CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 366
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Microchip Technology
Similar
12.9V Clamp 116.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ7.5CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ7.5CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ7.5CAHE3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V