SMCJ7.5CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2.525
Datasheet
Comchip Technology
Comchip Technology
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
14.3V Clamp 104.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ7.5CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ7.5CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5CE3/TR13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.3V